Na aktuelnu zdravstvenu situaciju u svetu nije ostala imuna ni Kolumbija. Tamošnje Ministarstvo odbrane stavilo je civilnim vlastima na raspolaganje sve svoje logističke kapacitete, među kojima je i pružanje podrške civilnim vlastima u sprovođenju propisanih restriktivnih mera. Za potrebe prihvata i lečenja zaraženih pacijenata, pripremljene su vojne bolnice, kao i mornarička bolnica u Kartageni. Za hitan transport obezbeđeno je 149 običnih i 19 specijalizovanih vozila, kao i autocisterne za snadbevanje vodom i sprovode se mere dezinfekcije objekata i javnih površina i vrši dopremanje namirnica i medicinske opreme ugroženom stanovništvu.
Pored kopnene, obezbeđena je i podrška u vazdušnom saobraćaju, za potrebe vazdušnog transporta ljudi i medicinske opreme, a na raspolaganje je stavljeno celokupno medicinsko osoblje od doktora specijalista i bakteriologa do medicinskih sestara i vojnih spasilaca. Tokom nastale situacije Generalštab Oružanih snaga Kolumbije radi u dve smene, 24 časa dnevno.
Ministarstvo odbrane angažovalo je 30.000 vojnika koji uz 1.500 policajaca izvršavaju zadatke nadzora i obezbeđenja državne granice u dužini od 6.342 kilometra, na 18 formalnih i čak 182 neformalna granična prelaza. Očekivano, najviše vojnika (njih 17.752) raspoređeno je na granici sa Venecuelom, vršeći time potpunu kontrolu na 73 formalna i delimičnu kontrolu na preostalih 50 graničnih prelaza. Zatim sledi granica sa Ekvadorom gde je na kontroli 49 graničnih prelaza angažovano 10.105 pripadnika Vojske, granica sa Peruom – 1.452, Brazilom – 1.025 i Panamom – 383 pripadnika.
Oružane snage preko svoje referentne laboratorije za istraživanja, vrše obradu i analizu testova u svrhu otkrivanja prisustva koronavirusa kod potencijalno zaraženih pacijenata. Ova aktivnost rezultat je sporazuma potpisanog između Generalne uprave za vojno zdravstvo i Nacionanog instituta za zdravstvo, a kapacitet obrade je do 200 testova na dnevnom nivou.
Takođe, prema izjavi ministra odbrane Carlos Holmes Trujilla, podršku stanovništvu pružaju i sve kompanije vojno-industrijskog kompleksa, koje su angažovane na različitim zadacima. Jedan od primera je i centralna kolumbijska kompanija iz odbrambenog sektora “Indumil” koja je Vojnoj bolnici isporučila specijalna vozila za rezervoare sa kiseonikom koji se koriste u šatorima postavljenim u krugu bolničkog centra. Takođe, ista kompanija otpočinje i proizvodnju kreveta i ostalog bolničkog nameštaja neophodnog za smeštaj zaraženih pacijenata.
Sa druge strane, vladina agencija za civilno vazduhoplovstvo (Aerocivil) izdala je zabranu korišćenje dronova na teritoriji cele države tokom trajanja vanrednog stanja. Izuzetak su aktivnosti koje se odnose na upotrebu bespilotnih letelica u svrhu pružanja pomoći, zdravstvene zaštite i drugih medicinskih misija, nadzora teritorije i kontrole stanja na putevima.
U skladu sa novim merama, Ratno vazduhoplovstvo Kolumbije pojačalo je nadzor državne granice prema Venecueli, Ekvadoru i Peruu. U tim misijama, pripadnici vazduhoplovnih snaga proveli su više od 404 sata, od čega su bespilotne platforme bile angažovane 260, a letelice sa posadom 144 sata. Zbog relativno niskih troškova leta, jasno je zašto se prioritet stavio na upotrebu bespilotnih letelica, pa se tako u ovom trenutku Kolumbija oslanja na „Hermes 900”, “Hermes 450”, „ScanEagle” i „NightEagle”.
Pored toga, kolumbijske vazduhoplovne snage do sada su transportovale 266,6 tona hrane i 51,6 tona sanitetskog materijala. Adaptiralo je i transportni avion C-295 za prevoz pacijenata zaraženih koronavirusom kojima je neophodna hitna intenzivna nega. Na taj način uspešno je rešeno pitanje brzog transporta pacijenata iz najudaljenijih regiona ove latinoameričke države.
Koncepcijski, avion je podeljen u 3 dela (zone), od kojih se u prvom delu nalazi posada aviona, u drugom medicinsko osoblje, a u trećem pacijent. Predviđeno je da medicinsko osoblje može prelaziti iz zone 2 u zonu 3 radi praćena stanja pacijenta, a u jednom avionu se mogu prevoziti do dve zaražene osobe. Tom prilikom, njima su obezbeđene dve potpuno nezavisne jedinice intenzivne nege, koje mogu neometano da rade tokom leta.
Kao dodatnu pomoć u borbi protiv COVID-19, Ministarstvo odbrane prihvatilo je predlog Senatora Ivana Cepede i 27 kongresmena iz redova opozicije, da se deo sredstava planiranih za kupovinu naoružanja i vojne opreme preusmeri u zdravstveni sistem, kako bi on mogao nesmetano funkcionisati u novonastaloj situaciji. U tu svrhu, više od 23 miliona evra biće namenjeno jačanju kapaciteta odeljenja intenzivne nege, kupovini testova za utvrđivanje zaraženosti koronavirusom i unapređenju biološke zaštite.