Polovinom marta meseca najveći urugvajski gradovi suočili su se sa nestašicom zaštitnih maski i dezinfekcionih sredstava (gelova) na bazi alkohola, što je tamošnjem stanovništvu zadavalo velike probleme u borbi protiv koronavirusa. Šlužba vojnog zdravstva Oružanih snaga Urugvaja, zbog toga je odlučila da pokrene masovnu proizvodnju i snabdevanje stanovništva pomenutim sredstvima i time omogući stvaranje neophodnih zaiha za predstojeći period. Nosioci ove aktivnosti bile su jedinice oformljene od dobrovoljaca iz Vojne uprave i dela padobranaca iz 14. pešadijskog bataljona. Paralelno sa pomenutom odlukom pristupilo se sprovođenju dodatnih obuka celokupnog medicinskog osoblja koje funkcionise u okviru sistema Ministarstva odbrane Urugvaja, sa posebnim akcentom na jedinice i centre koji se nalaze u manjim i udaljenim mestima.
Odlučeno je takođe da se primarni zadatak nadgledanja granice i borba protiv krijumčarenja droge, oružja i ilegalne trgovine ljudima dopuni zadatkom sprečavanja širenja koronavirusa nedozvoljenim ulaskom zaraženih lica iz drugih područja. Na tom zadatku angažovan je kontingent od oko 1.200 vojnika, odnosno oko 800 pripadnika kopnene vojske iz 6. bataljona i 4. konjičkog puka i ostatkom iz redova ratnog vazduhoplovstva i mornarice. Osim navedenog, Ratno vazduhoplovstvo Urugvaja konstantno je angažovano na prevozu civila, državljana Urugvaja, koji su se u datom trenutku nalazili van svoje države, kao i stranih državljana okolnih zemalja, koje su vraćali u njihove matične zemlje. U tu svrhu najviše je korišćen poznati vojni transportni avion „Herkules” C-130B koji se nalazi u Oružanim snagama Urugvaja.
Posebno se ističu dve vazdušne misije koje su ukupno trajale skoro 60 časova. Prva, trideset tročasovna vazdušna misija podrazumevala je transport 52 državljana Venecuele iz Urugvaja u ovu latinoameričku državu. Let je realizovan na relaciji Karasko-Karakas-Karasko, a prilikom povratka iz Venecuele vraćeno je 40 državljana i stanovnika Urugvaja, dvoje Paragvajaca, dvoje Argentinaca i jedan Kinez. Na ovom letu, avion je izvršio i kratko zaustavljanje u Braziliji, gde je izašlo 15 državljana Brazila koji su se takođe nalazili u Venecueli. Druga misija tokom koje je u matičnu zemlju prevezeno 58 Urugvajaca iz Kolumbije, Bolivije i Paragvaja, trajala je 26 sati.
Ratno vazduhoplovstvo ustupilo je i jedan od svojih hangara na međunarodnom aerodromu „Karasko”, gde više od sto volontera radi na pripremanju paketa hrane za ugroženo stanovništvo kroz Nacionalni sistem za vanredne situacije. Očekuje se da će na taj način biti pripremljeno i kroz Sistem podeljeno više od 60.000 paketa.
Kada je reč o ostalim jedinicama, pripadnici 13. oklopno-pešadijskog bataljona i puka „General-potpukovnik Pablo Galarza” u gradu Durazno vrše dekontaminaciju terena sa zemlje i iz vazduha. Ovaj grad, koji se nalazi u centralnom delu zemlje, strateški je izuzetno značajan za Urugvaj jer su u njemu smeštene brojne vojne ustanove, jedinice i organizacije Vojske Urugvaja.
Vojska dnevno isporučuje oko 3.080 obroka i 1.013 paketa sa osnovnim životnim namirnicama, vrši dezinfekciju objekata i vozila na više različitih punktova, a na raspolaganje je stavila i 16 teretnih kamiona, 6 dostavnih vozila kao i jedno sanitetsko vozilo. U bolnicama su postavljeni šatori, kako bi se povećao smeštajni kapacitet pacijenata, a realizuje se i distribucija pijaće vode u ugroženim područjima na teritoriji čitave države. Time je Vojska Urugvaja pored sopstvenih zadataka, svoje pripadnike angažovala i kao podršku lokalnim vlastima i civilnoj administraciji ali i humanitarnim nevladinim organizacijama.
Vredno je pomenuti i da su učenici Vojne gimnazije konstruisali prototip respiratora nazvan „RAPH” (Respirador Artificial para Humanidad) koji se nalazi u završnoj fazi sertifikacije od strane Nacionalne agencije za istraživanja i inovacije. Očekuje se da će proces serijske proizvodnje ovog respiratora vrlo brzo biti pokrenut, a sve se realizuje u saradnji sa Upravom za vojno zdravstvo Oružanih snaga ove zemlje.